Registreren
Wachtwoord vergeten?
Winkelmandje (€ 0,-)
Verloren
381
850
1018
1227
1256
1320
1457
1500
1596
1658
1718
1806
1877
1946
381

381: In dit jaar ging een aanzienlijke Romeinse vrouw, Egeria, op reis naar Palestina, Egypte en Syrië. Zij wilde met eigen ogen alle Bijbelse plaatsen zien. Aan het verslag van haar pelgrimage voegde zij een beschrijving van de liturgische vieringen in Jeruzalem toe. Zie ook: In het land van de Bijbel; Ambrosius Zeebout, Tvoyage van Mher Joos van Ghistele.

850

850-875: Het Evangeliarium van Egmond, dat de oudst bekende afbeeldingen van mensen en gebouwen uit de Nederlanden bevat, wordt vervaardigd. Rond 975 komt het in bezit van Graaf Dirk II van Holland, die er een met edelstenen bezette gouden band omheen laat zetten en het aan de Egmondse Abdij ten geschenke geeft. Zie ook: Annalen van Egmond; Het klooster Egmond: hortus conclusus.

1018

1018: Hertog Godfried van Lotharingen probeert met een landing in vijandelijk gebied de burcht in Vlaardingen te veroveren. Van de strijd en het daaropvolgende bloedbad is een verslag bewaard gebleven van de hand van Alpertus van Metz. Zie ook: Alpertus van Metz, Gebeurtenissen van deze tijd. Een fragment over bisschop Diederik I van Metz. De mirakelen van de heilige Walburg in Tiel.

1227

1227: Onder leiding van de bisschop van Utrecht eindigt de slag tegen opstandelingen bij Ane in een nederlaag. In hun zware harnassen en onder vuur van de boogschutters zinken de ridders weg in het Drentse moeras: 400 strijders laten het leven. Zie ook: Ronald de Graaf, Oorlog om Holland 1000-1375; Een verhaal over Groningen, Drente, Coevorden en allerlei andere zaken onder Utrechtse bisschoppen.

1256

1256: Graaf Willem II van Holland zakt bij Hoogwoud met paard en al door het ijs en wordt vermoord door de Westfriezen. Zijn zoon Floris V volgt hem op. Zie ook: De stadsrechten van Graaf Willem II van Holland; Jan Willem Verkaik, De moord op graaf Floris V; Antheun Janse, Ridderschap in Holland.

1320

Omstreeks 1320 wordt in Brabant  de Lancelotcompilatie vervaardigd. Het is een bewerking in Middelnederlandse verzen van de dertiende-eeuwse Franse trilogie Lancelot du Lac - la Queste del Saint Graal - La Mort le Roi Artu.  Hieraan zijn zeven ridderomans toegevoegd, waardoor de Lancelotcompilatie de schatkamer is van de Middelnederlandse Arturliteratuur. Zie ook: De ongevalliche Lanceloet. Studies over de Lancelotcompilatie.

1457

1457: Suster Bertken laat zich inmetselen in de Utrechtse Buurkerk. Met één raam naar de straat en een ander dat uitziet op het altaar vormt zij een schakel tussen kerk en wereld. In haar kluis schrijft ze verschillende gebeden, traktaten en liederen. Zie ook: Bertken Jacobs, Mi quam een schoon geluyt in mijn oren; Anneke Mulder-Bakker, Verborgen vrouwen. Kluizenaressen in de middeleeuwse stad.

1500

1500: Na de uitvinding van de boekdrukkunst door Gutenberg maakt de boekproductie in de Nederlanden een stormachtige ontwikkeling door. Er worden tal van bijbels en volksboeken gedrukt. Zie ook: Willem Heijting, Profijtelijke boekskens; De gedrukte Nederlandse Reynaerttraditie; De tovenaar Vergilius.

1596

1596: Constantijn Huygens wordt geboren te Den Haag. Deze diplomaat, dichter, musicus en componist zou een vooraanstaande rol spelen in het Hollandse culturele leven van de Gouden Eeuw. Zie ook: Inge Broekman, De rol van de schilderkunst in het leven van Constantijn Huygens (1596-1687); Rudolf Rasch, Driehonderd brieven over muziek van, aan en rond Constantijn Huygens; Vrouwen rondom Huygens.

1658

1658: VOC- viceadmiraal Witte de With sterft op zee tijdens een gevecht om de Sont. Zijn gebalsemde lichaam wordt een jaar later bijgezet in een praalgraf in de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. Zie ook: Anne Doedens, Witte de With 1599-1658; De jacht op Spaans zilver; Wendy de Visser, Piet Hein en de zilvervloot.

1718

1718: Op 6 Augustus wordt Jacob Frederik Muller, alias Jaco, op de Dam geradbraakt. In de Amsterdamse geschiedenis geldt hij als de grootste schurk aller tijden. Zijn reputatie is gebaseerd op een pamflet met ombetrouwbare gegevens dat verscheen tijdens de appèlprocedure voor het Hof van Holland. Zie ook: Frans Thuijs, De ware Jaco.

1806

1806: Op verzoek van een delegatie uit de Nederlanden benoemt keizer Napoleon zijn broer Lodewijk Napoleon tot koning van het Koninkrijk Holland. Zijn pogingen Nederlands te spreken, leiden tot de bijnaam 'conijn van Holland'. Zie ook: Amsenga/Dekkers, 'Wat nu?', zei Pichegru ; Nederland in Franse schaduw.

1877

1877: Aletta Jacobs legt als eerste Nederlandse vrouw het universitair examen Geneeskunde af. Met haar latere strijd voor het vrouwenkiesrecht staat zij aan het begin van de eerste feministische golf. Tijdgenote Johanna Naber bevordert de maatschappelijke erkenning van vrouwen door hen op de voorgrond te plaatsen in haar geschied-verhalen. Zie ook: Maria Grever, Strijd tegen de stilte; Anneke Ribberink, 'Leidsvrouwen en zaakwaarneemsters'.

1946

1946: Op 15 november wordt het Akkoord van LInggadjati gesloten. Nederland zou samen met de Verenigde Staten van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen de Nederlandsch-Indische Unie vormen. De Tweede Kamer gaat niet akkoord. UIteindelijkt leidt dit tot de politionele acties. Zie ook: Frans Glissenaar, 'DD'. Het leven van E.F.E. Douwes Dekker; Idem, Indië verloren, rampspoed geboren; Linggadjati.

  • Home
  • Boeken
  • Tijdschriften
  • SERIES
  • Over Ons
  • Nieuws
  • info en links
  • Contact
Maria van Hongarije, regentes der Nederlanden. Een politieke analyse

€ 0,-

Dit boek is uitverkocht.

Details
Redactie:
-
ISBN:
9065503943
NUR:
680, 681
Boeksoort:
w
Talen:
Nederlands
Uitgever:
Verloren
Druk:
1
Jaar van uitgifte:
1995
Aantal bladzijdes:
384
Bindwijze:
ing
Extra:
Zie ook de biografie van Maria door Jacqueline Kerkhoff
Aantal delen:
1
Status:
uitverkocht

Overzicht > geschiedenis > politiek en bestuur > Maria van Hongarije, regentes der Nederlanden. Een politieke analyse

op basis van haar regentschapsordonnanties en haar correspondentie met Karel V

Laetitia V.G. Gorter-van Royen
Flaptekst

'Al deze provincies hebben als landvoogdes koningin Maria. Het is een vrouw met mannelijke eigenschappen, want zij regelt de oorlogszaken, en zij denkt er over na, evenals over de versterking van steden en over alle staatszaken... Zij rijdt perfect paard; jacht en muziek zijn haar grootste liefhebberijen'. De Venetiaanse ambassadeur Navagero was niet de enige die de bestuurlijke kwaliteiten van Maria van Hongarije roemde. Hoe superieur haar prestaties ook waren - Erasmus beschouwde haar zelfs als de grootste vrouw van haar tijd - in de geschiedschrijving is Maria van Hongarije altijd in de schaduw blijven staan van haar tante Margaretha. Door historici wordt Maria enerzijds als een willig werktuig van haar broer, Karel V, afgeschilderd, anderzijds als een sterke en autoritaire persoonlijkheid. Uit de correspondentie tussen Maria en haar broers Ferdinand en Karel en uit de regeringsordonnanties komt echter een veel genuanceerder beeld naar voren met betrekking tot Maria's functioneren, zo laat Laetitia Gorter-van Royen zien. Veel zaken die tot nu toe op het conto van Karel V werden geschreven, blijken ideeën en initiatieven van zijn zuster te zijn geweest. Tegenover Karel schreef zij dan achteraf bijvoorbeeld: 'Ik hoop dat, al nam ik in mijn eentje deze last op mijn schouder, U zult erkennen dat ik niet echt buiten Uw instructies omging.' Maria wist heel goed dat zij sneller de consequenties van een verandering in een complexe internationale situatie kon doorzien dan haar broer. Zij zette haar intelligentie en enorme werkkracht in voor haar broer en haar Huis en slaagde erin een bemiddelende rol te spelen tussen de eisen van de imperiale politiek en de belangen van de Nederlanden. In deze fraaie biografie ontmoeten we een emotionele, trotse, sterke, maar eenzame vrouw. Haar grenzeloze ambitie en perfectionisme zaten haar danig in de weg. Alleen met haar jachtprestaties was zij openlijk tevreden.

Recensie
Geen recensie beschikbaar.
Vergelijkbare titels:
'Staat van oorlog'

'Staat van oorlog'

Michiel de Jong
€ 35,-
Het Twaalfjarig Bestand 1609-1621

Het Twaalfjarig...

S. Groenveld
€ 19,-
Electorale cultuur en politieke oriëntatie

Electorale cultuur en...

Ron de Jong
€ 25,-
Het Nederlandse gezicht van Machiavelli

Het Nederlandse...

E.O.G. Haitsma Mulier
€ 9,-
Of geweld zal worden gebruikt!

Of geweld zal worden...

Ronald van der Wal
€ 27,-
  • Uitgeverij Verloren
  • Torenlaan 25
  • 1211 JA
  • Hilversum
  • T: 035-6859856
  • F: 035-6836557
  • E: bestel@verloren.nl