Registreren
Wachtwoord vergeten?
Winkelmandje (€ 0,-)
Verloren
381
850
1018
1227
1256
1320
1457
1500
1596
1658
1718
1806
1877
1946
381

381: In dit jaar ging een aanzienlijke Romeinse vrouw, Egeria, op reis naar Palestina, Egypte en Syrië. Zij wilde met eigen ogen alle Bijbelse plaatsen zien. Aan het verslag van haar pelgrimage voegde zij een beschrijving van de liturgische vieringen in Jeruzalem toe. Zie ook: In het land van de Bijbel; Ambrosius Zeebout, Tvoyage van Mher Joos van Ghistele.

850

850-875: Het Evangeliarium van Egmond, dat de oudst bekende afbeeldingen van mensen en gebouwen uit de Nederlanden bevat, wordt vervaardigd. Rond 975 komt het in bezit van Graaf Dirk II van Holland, die er een met edelstenen bezette gouden band omheen laat zetten en het aan de Egmondse Abdij ten geschenke geeft. Zie ook: Annalen van Egmond; Het klooster Egmond: hortus conclusus.

1018

1018: Hertog Godfried van Lotharingen probeert met een landing in vijandelijk gebied de burcht in Vlaardingen te veroveren. Van de strijd en het daaropvolgende bloedbad is een verslag bewaard gebleven van de hand van Alpertus van Metz. Zie ook: Alpertus van Metz, Gebeurtenissen van deze tijd. Een fragment over bisschop Diederik I van Metz. De mirakelen van de heilige Walburg in Tiel.

1227

1227: Onder leiding van de bisschop van Utrecht eindigt de slag tegen opstandelingen bij Ane in een nederlaag. In hun zware harnassen en onder vuur van de boogschutters zinken de ridders weg in het Drentse moeras: 400 strijders laten het leven. Zie ook: Ronald de Graaf, Oorlog om Holland 1000-1375; Een verhaal over Groningen, Drente, Coevorden en allerlei andere zaken onder Utrechtse bisschoppen.

1256

1256: Graaf Willem II van Holland zakt bij Hoogwoud met paard en al door het ijs en wordt vermoord door de Westfriezen. Zijn zoon Floris V volgt hem op. Zie ook: De stadsrechten van Graaf Willem II van Holland; Jan Willem Verkaik, De moord op graaf Floris V; Antheun Janse, Ridderschap in Holland.

1320

Omstreeks 1320 wordt in Brabant  de Lancelotcompilatie vervaardigd. Het is een bewerking in Middelnederlandse verzen van de dertiende-eeuwse Franse trilogie Lancelot du Lac - la Queste del Saint Graal - La Mort le Roi Artu.  Hieraan zijn zeven ridderomans toegevoegd, waardoor de Lancelotcompilatie de schatkamer is van de Middelnederlandse Arturliteratuur. Zie ook: De ongevalliche Lanceloet. Studies over de Lancelotcompilatie.

1457

1457: Suster Bertken laat zich inmetselen in de Utrechtse Buurkerk. Met één raam naar de straat en een ander dat uitziet op het altaar vormt zij een schakel tussen kerk en wereld. In haar kluis schrijft ze verschillende gebeden, traktaten en liederen. Zie ook: Bertken Jacobs, Mi quam een schoon geluyt in mijn oren; Anneke Mulder-Bakker, Verborgen vrouwen. Kluizenaressen in de middeleeuwse stad.

1500

1500: Na de uitvinding van de boekdrukkunst door Gutenberg maakt de boekproductie in de Nederlanden een stormachtige ontwikkeling door. Er worden tal van bijbels en volksboeken gedrukt. Zie ook: Willem Heijting, Profijtelijke boekskens; De gedrukte Nederlandse Reynaerttraditie; De tovenaar Vergilius.

1596

1596: Constantijn Huygens wordt geboren te Den Haag. Deze diplomaat, dichter, musicus en componist zou een vooraanstaande rol spelen in het Hollandse culturele leven van de Gouden Eeuw. Zie ook: Inge Broekman, De rol van de schilderkunst in het leven van Constantijn Huygens (1596-1687); Rudolf Rasch, Driehonderd brieven over muziek van, aan en rond Constantijn Huygens; Vrouwen rondom Huygens.

1658

1658: VOC- viceadmiraal Witte de With sterft op zee tijdens een gevecht om de Sont. Zijn gebalsemde lichaam wordt een jaar later bijgezet in een praalgraf in de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. Zie ook: Anne Doedens, Witte de With 1599-1658; De jacht op Spaans zilver; Wendy de Visser, Piet Hein en de zilvervloot.

1718

1718: Op 6 Augustus wordt Jacob Frederik Muller, alias Jaco, op de Dam geradbraakt. In de Amsterdamse geschiedenis geldt hij als de grootste schurk aller tijden. Zijn reputatie is gebaseerd op een pamflet met ombetrouwbare gegevens dat verscheen tijdens de appèlprocedure voor het Hof van Holland. Zie ook: Frans Thuijs, De ware Jaco.

1806

1806: Op verzoek van een delegatie uit de Nederlanden benoemt keizer Napoleon zijn broer Lodewijk Napoleon tot koning van het Koninkrijk Holland. Zijn pogingen Nederlands te spreken, leiden tot de bijnaam 'conijn van Holland'. Zie ook: Amsenga/Dekkers, 'Wat nu?', zei Pichegru ; Nederland in Franse schaduw.

1877

1877: Aletta Jacobs legt als eerste Nederlandse vrouw het universitair examen Geneeskunde af. Met haar latere strijd voor het vrouwenkiesrecht staat zij aan het begin van de eerste feministische golf. Tijdgenote Johanna Naber bevordert de maatschappelijke erkenning van vrouwen door hen op de voorgrond te plaatsen in haar geschied-verhalen. Zie ook: Maria Grever, Strijd tegen de stilte; Anneke Ribberink, 'Leidsvrouwen en zaakwaarneemsters'.

1946

1946: Op 15 november wordt het Akkoord van LInggadjati gesloten. Nederland zou samen met de Verenigde Staten van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen de Nederlandsch-Indische Unie vormen. De Tweede Kamer gaat niet akkoord. UIteindelijkt leidt dit tot de politionele acties. Zie ook: Frans Glissenaar, 'DD'. Het leven van E.F.E. Douwes Dekker; Idem, Indië verloren, rampspoed geboren; Linggadjati.

  • Home
  • Boeken
  • Tijdschriften
  • SERIES
  • Over Ons
  • Nieuws
  • info en links
  • Contact
Geschiedenis van de Thesaurie

€ 29,-



Details
Redactie:
-
ISBN:
9789087042097
NUR:
697, 698
Boeksoort:
w
Talen:
Nederlands
Uitgever:
Verloren
Editie:
2011/1
Druk:
1
Jaar van uitgifte:
2011
Aantal bladzijdes:
256
Bindwijze:
geb
Extra:
geïllustreerd (kleur)
Aantal delen:
1
Status:
leverbaar

Overzicht > geschiedenis > sociaal-economisch > Geschiedenis van de Thesaurie

Twee eeuwen Thesaurie en thesauriers van het Huis Oranje-Nassau, 1775-1975

Bernard Woelderink
Flaptekst

Dit boek schetst een levendig beeld van het wel en wee van de Oranjes, van prins Willem V tot en met koningin Juliana. Een van de centrale thema’s is de financiële verhouding tussen de Staat en de Koning: de financiering van het apparaat van de monarchie. Ook komt het functioneren van de Thesaurie binnen de hofhouding aan de orde. Tal van voorbeelden geven inzicht in de vorstelijke uitgaven ter leniging van de armoede in de negentiende eeuw, maar ook ten gunste van de cultuur. In aparte hoofdstukken worden de nalatenschap van koning Willem II (1849-1881) en het Duitse bewind over het vermogen van de Oranjes in de Tweede Wereldoorlog behandeld. Het boek eindigt met de financiële veranderingen na 1945, in het bijzonder de totstandkoming van de Wet Financieel Statuut van 1972. Deze wet ligt ten grondslag aan de huidige financiële verhouding tussen de Staat en de Koning.

Recensie

'Met historisch penningsmeestersproza komt de gemiddelde lezer niet vaak in aanraking, en wat de financiën van de Oranjes betreft: we hebben al zo vaak verzucht dat daar eindelijk eens een vakkundig boek over zou moeten verschijnen. Dat is er nu dus: Geschiedenis van de Thesaurie van Bernard Woelderink, oud-directeur van het Koninklijk Huis Archief. [...] Tekenend is het hoofdstuk over deze schilderachtige periode: "De thesaurie in zwaar weer onder Koning Willem II". We hebben te maken met een gulle vorst, "al werd er natuurlijk ook misbruik  gemaakt door personen, wier idealisme slechts diende als dekmantel voor eigen baat, om het maar eens eufemistisch aan te duiden". Dit type eufemismen geven ook op andere plaatsen een aardige lading aan Woelderinks proza. Eigenbaat-idealisme en "gulheid" is leuk in dit verband. Het seksuele leven van Willem II was immers zo veelkantig en impulsief van organisatie, dat hij regelmatig gechanteerd werd.[...] Mede  dankzij de ingehouden understatements van Oranje-archivaris Woelderink is Geschiedenis van de Thesaurie een boeiend boek, met een verbijsterend uitgebreid en informatief register.' Atte Jongstra in: NRC/Boeken 11-02-11, p. 6; 'Aardige geschiedenis van de schatkistbewaarders van het Koninklijk Huis. [...] Bernard Woelderink beschrijft onder meer de veranderingen in de organisatie van de hofhouding - een onderwerp waarvoor niet al te vaak aandacht is. Boek voor de echte liefhebbers van het Oranjehuis.' In: Trouw/Boeken 29-1-2011; 'De oud-directeur van het Koninklijk Huisarchief [...] heeft een mooi boek geschreven [...], waarbij rijkelijk geput wordt uit het bijzondere bronnenmateriaal dat in het Huisarchief bewaard wordt. [...] Woelderink heeft de gelukkige gedachte gehad om aan de thesauries in de periode 1775-1975 beknopte, in de hoofdstukken verweven, biografieën te wijden. Het gehele boek is verder uitstekend en smaakvol geïllustreerd. [...] Er staat in 225 pagina's tekst heel veel wetenswaardigs, soms misschien wat te "technisch", maar nooit te uitvoerig.' D. Cannegieter in: Die Haghe 121 (2011) 3, p. 3-4; ‘Een nuttig boek omdat het in een leemte voorzie, maar het is vooral een stug boek dat niet lekker leest. Discussies worden veelal uit de weg gegaan (zoals de niet nader uitgewerkte rol van baron van Lynden) en soms zijn er wel erg cryptische zinnen (zoals over de Hofmansaffaire).’ J. van Bree in: NBD Biblion 04-11-2011. Gesignaleerd in: Genealogie 17 (2011) 4, p. 165.

Vergelijkbare titels:
Veluwse en andere geschiedenissen

Veluwse en andere...

-
€ 29,-
Sophie, koningin der Nederlanden

Sophie, koningin der...

Dianne Hamer
€ 25,-
'Invoer te lande verboden'

'Invoer te lande...

Agnes Lewe
€ 33,-
Amsterdamse katholieke bedeelden 1750-1850

Amsterdamse...

J.A. Faber en H.H.D. van Leeuwen
€ 9,80
Arbeid tijdens het handelskapitalisme

Arbeid tijdens het...

J.L. van Zanden
€ 21,-
  • Uitgeverij Verloren
  • Torenlaan 25
  • 1211 JA
  • Hilversum
  • T: 035-6859856
  • F: 035-6836557
  • E: bestel@verloren.nl