Registreren
Wachtwoord vergeten?
Winkelmandje (€ 0,-)
Verloren
381
850
1018
1227
1256
1320
1457
1500
1596
1658
1718
1806
1877
1946
381

381: In dit jaar ging een aanzienlijke Romeinse vrouw, Egeria, op reis naar Palestina, Egypte en Syrië. Zij wilde met eigen ogen alle Bijbelse plaatsen zien. Aan het verslag van haar pelgrimage voegde zij een beschrijving van de liturgische vieringen in Jeruzalem toe. Zie ook: In het land van de Bijbel; Ambrosius Zeebout, Tvoyage van Mher Joos van Ghistele.

850

850-875: Het Evangeliarium van Egmond, dat de oudst bekende afbeeldingen van mensen en gebouwen uit de Nederlanden bevat, wordt vervaardigd. Rond 975 komt het in bezit van Graaf Dirk II van Holland, die er een met edelstenen bezette gouden band omheen laat zetten en het aan de Egmondse Abdij ten geschenke geeft. Zie ook: Annalen van Egmond; Het klooster Egmond: hortus conclusus.

1018

1018: Hertog Godfried van Lotharingen probeert met een landing in vijandelijk gebied de burcht in Vlaardingen te veroveren. Van de strijd en het daaropvolgende bloedbad is een verslag bewaard gebleven van de hand van Alpertus van Metz. Zie ook: Alpertus van Metz, Gebeurtenissen van deze tijd. Een fragment over bisschop Diederik I van Metz. De mirakelen van de heilige Walburg in Tiel.

1227

1227: Onder leiding van de bisschop van Utrecht eindigt de slag tegen opstandelingen bij Ane in een nederlaag. In hun zware harnassen en onder vuur van de boogschutters zinken de ridders weg in het Drentse moeras: 400 strijders laten het leven. Zie ook: Ronald de Graaf, Oorlog om Holland 1000-1375; Een verhaal over Groningen, Drente, Coevorden en allerlei andere zaken onder Utrechtse bisschoppen.

1256

1256: Graaf Willem II van Holland zakt bij Hoogwoud met paard en al door het ijs en wordt vermoord door de Westfriezen. Zijn zoon Floris V volgt hem op. Zie ook: De stadsrechten van Graaf Willem II van Holland; Jan Willem Verkaik, De moord op graaf Floris V; Antheun Janse, Ridderschap in Holland.

1320

Omstreeks 1320 wordt in Brabant  de Lancelotcompilatie vervaardigd. Het is een bewerking in Middelnederlandse verzen van de dertiende-eeuwse Franse trilogie Lancelot du Lac - la Queste del Saint Graal - La Mort le Roi Artu.  Hieraan zijn zeven ridderomans toegevoegd, waardoor de Lancelotcompilatie de schatkamer is van de Middelnederlandse Arturliteratuur. Zie ook: De ongevalliche Lanceloet. Studies over de Lancelotcompilatie.

1457

1457: Suster Bertken laat zich inmetselen in de Utrechtse Buurkerk. Met één raam naar de straat en een ander dat uitziet op het altaar vormt zij een schakel tussen kerk en wereld. In haar kluis schrijft ze verschillende gebeden, traktaten en liederen. Zie ook: Bertken Jacobs, Mi quam een schoon geluyt in mijn oren; Anneke Mulder-Bakker, Verborgen vrouwen. Kluizenaressen in de middeleeuwse stad.

1500

1500: Na de uitvinding van de boekdrukkunst door Gutenberg maakt de boekproductie in de Nederlanden een stormachtige ontwikkeling door. Er worden tal van bijbels en volksboeken gedrukt. Zie ook: Willem Heijting, Profijtelijke boekskens; De gedrukte Nederlandse Reynaerttraditie; De tovenaar Vergilius.

1596

1596: Constantijn Huygens wordt geboren te Den Haag. Deze diplomaat, dichter, musicus en componist zou een vooraanstaande rol spelen in het Hollandse culturele leven van de Gouden Eeuw. Zie ook: Inge Broekman, De rol van de schilderkunst in het leven van Constantijn Huygens (1596-1687); Rudolf Rasch, Driehonderd brieven over muziek van, aan en rond Constantijn Huygens; Vrouwen rondom Huygens.

1658

1658: VOC- viceadmiraal Witte de With sterft op zee tijdens een gevecht om de Sont. Zijn gebalsemde lichaam wordt een jaar later bijgezet in een praalgraf in de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. Zie ook: Anne Doedens, Witte de With 1599-1658; De jacht op Spaans zilver; Wendy de Visser, Piet Hein en de zilvervloot.

1718

1718: Op 6 Augustus wordt Jacob Frederik Muller, alias Jaco, op de Dam geradbraakt. In de Amsterdamse geschiedenis geldt hij als de grootste schurk aller tijden. Zijn reputatie is gebaseerd op een pamflet met ombetrouwbare gegevens dat verscheen tijdens de appèlprocedure voor het Hof van Holland. Zie ook: Frans Thuijs, De ware Jaco.

1806

1806: Op verzoek van een delegatie uit de Nederlanden benoemt keizer Napoleon zijn broer Lodewijk Napoleon tot koning van het Koninkrijk Holland. Zijn pogingen Nederlands te spreken, leiden tot de bijnaam 'conijn van Holland'. Zie ook: Amsenga/Dekkers, 'Wat nu?', zei Pichegru ; Nederland in Franse schaduw.

1877

1877: Aletta Jacobs legt als eerste Nederlandse vrouw het universitair examen Geneeskunde af. Met haar latere strijd voor het vrouwenkiesrecht staat zij aan het begin van de eerste feministische golf. Tijdgenote Johanna Naber bevordert de maatschappelijke erkenning van vrouwen door hen op de voorgrond te plaatsen in haar geschied-verhalen. Zie ook: Maria Grever, Strijd tegen de stilte; Anneke Ribberink, 'Leidsvrouwen en zaakwaarneemsters'.

1946

1946: Op 15 november wordt het Akkoord van LInggadjati gesloten. Nederland zou samen met de Verenigde Staten van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen de Nederlandsch-Indische Unie vormen. De Tweede Kamer gaat niet akkoord. UIteindelijkt leidt dit tot de politionele acties. Zie ook: Frans Glissenaar, 'DD'. Het leven van E.F.E. Douwes Dekker; Idem, Indië verloren, rampspoed geboren; Linggadjati.

  • Home
  • Boeken
  • Tijdschriften
  • SERIES
  • Over Ons
  • Nieuws
  • info en links
  • Contact
Vrouwen van kaliber

€ 17,-



Details
Redactie:
-
ISBN:
9075851030
NUR:
680, 745
Boeksoort:
w
Talen:
Nederlands
Uitgever:
Verloren
Druk:
1
Jaar van uitgifte:
1998
Aantal bladzijdes:
200
Bindwijze:
ing
Extra:
Een uitgave in samenwerking met het Nederlands Politie Museum; geïllustreerd
Aantal delen:
1
Status:
leverbaar

Overzicht > geschiedenis > gender > Vrouwen van kaliber

Politievrouwen in de twintigste eeuw

Nelleke Manneke
Flaptekst

Zowel in de vrouwenbeweging als in politiekringen zelf werd begin deze eeuw aangedrongen op aanstelling van vrouwen bij de politie. Zo zocht de Rotterdamse politiechef Roest van Limburg voor zijn strijd tegen de prostitutie een politieassistente, een beschaafde vrouw met 'ruime doch frisse levensopvatting' die 'iets aan sociale arbeid' had gedaan. Dina Sanson voldeed aan de criteria en nam in 1911 als eerste politievrouw achter haar werktafel plaats. Haar afkomst, opleiding en werkzaamheden stonden model voor die van veel politievrouwen van de eerste helft van deze eeuw. Vrouwen werden alleen geschikt geacht voor niet-repressieve taken en in een 'vrouwelijk rol' aangesteld en geaccepteerd. Zij deden jeugd- en zedenzaken en hielden, vanaf 1953, in uniform toezicht op de verkeersveiligheid. Zelfs als zij in risicovolle omstandigheden werkten, mochten politievrouwen tot in de jaren zeventig geen wapens dragen. Pas langzaam drong het besef door, dat onderdelen van het politiewerk op oneigenlijke gronden voor vrouwen gesloten bleven en dat het voor politievrouwen moeilijk was carrière te maken. Onder invloed van de tweede feministische golf werd de toegankelijkheid tot de arbeidsmarkt groter: vrouwen werden - in zeer kleine aantallen - toegelaten tot bijzondere dienstonderdelen en mochten de dagopleiding van de Nederlandse Politie Academie volgen. In de jaren tachtig en negentig kwam er binnen de politie aandacht voor andere aspecten van ongelijkheid tussen mannen en vrouwen: de moeizame integratie van vrouwen binnen het korps en de combinatie carrière, relatie en gezin. Nog steeds zijn vrouwen binnen de politie veruit in de minderheid. Vrouwen van kaliber beschrijft boeiend en toegankelijk de gestage opmars van vrouwen binnen het Nederlandse politieapparaat en de ontwikkeling in het denken over de rol die vrouwen in deze organisatie kunnen en moeten spelen.

Recensie
Geen recensie beschikbaar.
Vergelijkbare titels:
'Leidsvrouwen en zaakwaarneemsters'

'Leidsvrouwen en...

Anneke Ribberink
€ 29,-
Honderd jaar vrouwen op de kansel, 1911-2011

Honderd jaar vrouwen...

-
€ 21,-
Vrouwen, Wageningen en de Wereld

Vrouwen, Wageningen...

Margreet van der Burg en Marian Bos-Boers
€ 0,-
Kunsthistorische vrouwen van weleer

Kunsthistorische...

Yvette Marcus-de Groot
€ 39,-
Writing women into history

Writing women into...

Fia Dieteren en Els Kloek
€ 11,40
  • Uitgeverij Verloren
  • Torenlaan 25
  • 1211 JA
  • Hilversum
  • T: 035-6859856
  • F: 035-6836557
  • E: bestel@verloren.nl