Registreren
Wachtwoord vergeten?
Winkelmandje (€ 0,-)
Verloren
381
850
1018
1227
1256
1320
1457
1500
1596
1658
1718
1806
1877
1946
381

381: In dit jaar ging een aanzienlijke Romeinse vrouw, Egeria, op reis naar Palestina, Egypte en Syrië. Zij wilde met eigen ogen alle Bijbelse plaatsen zien. Aan het verslag van haar pelgrimage voegde zij een beschrijving van de liturgische vieringen in Jeruzalem toe. Zie ook: In het land van de Bijbel; Ambrosius Zeebout, Tvoyage van Mher Joos van Ghistele.

850

850-875: Het Evangeliarium van Egmond, dat de oudst bekende afbeeldingen van mensen en gebouwen uit de Nederlanden bevat, wordt vervaardigd. Rond 975 komt het in bezit van Graaf Dirk II van Holland, die er een met edelstenen bezette gouden band omheen laat zetten en het aan de Egmondse Abdij ten geschenke geeft. Zie ook: Annalen van Egmond; Het klooster Egmond: hortus conclusus.

1018

1018: Hertog Godfried van Lotharingen probeert met een landing in vijandelijk gebied de burcht in Vlaardingen te veroveren. Van de strijd en het daaropvolgende bloedbad is een verslag bewaard gebleven van de hand van Alpertus van Metz. Zie ook: Alpertus van Metz, Gebeurtenissen van deze tijd. Een fragment over bisschop Diederik I van Metz. De mirakelen van de heilige Walburg in Tiel.

1227

1227: Onder leiding van de bisschop van Utrecht eindigt de slag tegen opstandelingen bij Ane in een nederlaag. In hun zware harnassen en onder vuur van de boogschutters zinken de ridders weg in het Drentse moeras: 400 strijders laten het leven. Zie ook: Ronald de Graaf, Oorlog om Holland 1000-1375; Een verhaal over Groningen, Drente, Coevorden en allerlei andere zaken onder Utrechtse bisschoppen.

1256

1256: Graaf Willem II van Holland zakt bij Hoogwoud met paard en al door het ijs en wordt vermoord door de Westfriezen. Zijn zoon Floris V volgt hem op. Zie ook: De stadsrechten van Graaf Willem II van Holland; Jan Willem Verkaik, De moord op graaf Floris V; Antheun Janse, Ridderschap in Holland.

1320

Omstreeks 1320 wordt in Brabant  de Lancelotcompilatie vervaardigd. Het is een bewerking in Middelnederlandse verzen van de dertiende-eeuwse Franse trilogie Lancelot du Lac - la Queste del Saint Graal - La Mort le Roi Artu.  Hieraan zijn zeven ridderomans toegevoegd, waardoor de Lancelotcompilatie de schatkamer is van de Middelnederlandse Arturliteratuur. Zie ook: De ongevalliche Lanceloet. Studies over de Lancelotcompilatie.

1457

1457: Suster Bertken laat zich inmetselen in de Utrechtse Buurkerk. Met één raam naar de straat en een ander dat uitziet op het altaar vormt zij een schakel tussen kerk en wereld. In haar kluis schrijft ze verschillende gebeden, traktaten en liederen. Zie ook: Bertken Jacobs, Mi quam een schoon geluyt in mijn oren; Anneke Mulder-Bakker, Verborgen vrouwen. Kluizenaressen in de middeleeuwse stad.

1500

1500: Na de uitvinding van de boekdrukkunst door Gutenberg maakt de boekproductie in de Nederlanden een stormachtige ontwikkeling door. Er worden tal van bijbels en volksboeken gedrukt. Zie ook: Willem Heijting, Profijtelijke boekskens; De gedrukte Nederlandse Reynaerttraditie; De tovenaar Vergilius.

1596

1596: Constantijn Huygens wordt geboren te Den Haag. Deze diplomaat, dichter, musicus en componist zou een vooraanstaande rol spelen in het Hollandse culturele leven van de Gouden Eeuw. Zie ook: Inge Broekman, De rol van de schilderkunst in het leven van Constantijn Huygens (1596-1687); Rudolf Rasch, Driehonderd brieven over muziek van, aan en rond Constantijn Huygens; Vrouwen rondom Huygens.

1658

1658: VOC- viceadmiraal Witte de With sterft op zee tijdens een gevecht om de Sont. Zijn gebalsemde lichaam wordt een jaar later bijgezet in een praalgraf in de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. Zie ook: Anne Doedens, Witte de With 1599-1658; De jacht op Spaans zilver; Wendy de Visser, Piet Hein en de zilvervloot.

1718

1718: Op 6 Augustus wordt Jacob Frederik Muller, alias Jaco, op de Dam geradbraakt. In de Amsterdamse geschiedenis geldt hij als de grootste schurk aller tijden. Zijn reputatie is gebaseerd op een pamflet met ombetrouwbare gegevens dat verscheen tijdens de appèlprocedure voor het Hof van Holland. Zie ook: Frans Thuijs, De ware Jaco.

1806

1806: Op verzoek van een delegatie uit de Nederlanden benoemt keizer Napoleon zijn broer Lodewijk Napoleon tot koning van het Koninkrijk Holland. Zijn pogingen Nederlands te spreken, leiden tot de bijnaam 'conijn van Holland'. Zie ook: Amsenga/Dekkers, 'Wat nu?', zei Pichegru ; Nederland in Franse schaduw.

1877

1877: Aletta Jacobs legt als eerste Nederlandse vrouw het universitair examen Geneeskunde af. Met haar latere strijd voor het vrouwenkiesrecht staat zij aan het begin van de eerste feministische golf. Tijdgenote Johanna Naber bevordert de maatschappelijke erkenning van vrouwen door hen op de voorgrond te plaatsen in haar geschied-verhalen. Zie ook: Maria Grever, Strijd tegen de stilte; Anneke Ribberink, 'Leidsvrouwen en zaakwaarneemsters'.

1946

1946: Op 15 november wordt het Akkoord van LInggadjati gesloten. Nederland zou samen met de Verenigde Staten van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen de Nederlandsch-Indische Unie vormen. De Tweede Kamer gaat niet akkoord. UIteindelijkt leidt dit tot de politionele acties. Zie ook: Frans Glissenaar, 'DD'. Het leven van E.F.E. Douwes Dekker; Idem, Indië verloren, rampspoed geboren; Linggadjati.

  • Home
  • Boeken
  • Tijdschriften
  • SERIES
  • Over Ons
  • Nieuws
  • info en links
  • Contact
De reis van Harm Kamerlingh Onnes

€ 50,-

Dit boek is uitverkocht.

Details
Redactie:
Dirk A. Buiskool
ISBN:
9065500537
NUR:
680, 691
Boeksoort:
w
Talen:
Nederlands
Uitgever:
Verloren
Druk:
1
Jaar van uitgifte:
1999
Aantal bladzijdes:
288
Bindwijze:
ing
Aantal delen:
1
Status:
uitverkocht

Overzicht > egodocumenten > brieven > De reis van Harm Kamerlingh Onnes

Brieven uit de Oost 1922-1923

-
Flaptekst

In december 1922 vertrok Harm Kamerlingh Onnes, toen 29 jaar oud, samen met zijn oom Dolf vanuit Genua met het schip 'De Vondel' voor een reis naar Nederlands-Indië, China en Japan. Oom Dolf, was eigenaar-directeur van het bekende administratiekantoor Kamerlingh Onnes in Medan, dat de zaken van verschillende bedrijven en plantage-ondernemingen behandelde. Zijn belangrijkste cliënten waren de erfgenamen van de Chinese zakenman Tjong A Fie, met wie Dolf Kamerlingh Onnes een lange zakelijke en vriendschappelijke relatie had gehad. Tijdens de reis schreef Harm brieven aan zijn familie in Oegstgeest, die hij zelf illustreerde. Harm Kamerlingh Onnes was een vlot schrijver en een getalenteerd kunstenaar. In de jaren vijftig maakte Harm naam als schilder en keramist. Zijn brieven voeren ons mee aan boord van 'De Vondel', door de straten van Saïd, Colombo en Medan en geven een indruk van China en Japan. Daarnaast bieden ze een kijkje achter de schermen van het zakenimperium van Tjong A Fie, die met meer dan 10.000 werknemeners de rijkste en invloedrijkste Chinees van geheel Sumatra was. Deze fascinerende en fraai geïllustreerde brieven zijn uitgegeven en geannoteerd door Dirk A. Buiskool.

Recensie

'Buiskool heeft deze vlot geschreven brieven op een vakkundige manier, na veel onderzoek in zowel Nederland als Indonesië, voorzien van een annotering, commentaar en een inleiding waarin de achtergronden van de hoofdpersonen uiteengezet worden. Met zijn vele foto's, bijlagen, een lijst van geraadpleegde bronnen en een uitgebreid register vormt deze publicatie een fascinerende voetnoot bij de koloniale geschiedenis.' A. ten Voorde in: Tijdschrift voor Geschiedenis 112-4 (1999). 'Een bijzonder boek, dat een idee geeft van hoe gecultiveerd en belezen de mensen waren, of althans sommige in mijn vaders tijd.' Rudy Kousbroek in: NRC-Handelsblad 25-6-1999. '[...] een fascinerend boek, en wel om die flonkerende prentjes, die nauwelijks tekst behoeven.' Joop van den Berg in: Trouw 11-9-1999. 'Boeiende leesstof, dit brievenboek, dat oude tijden kan doen herleven voor Indië-gangers van toen. Door de uitgebreide toelichting van begrippen en de vele voetnoten en verwijzingen, is dit boek echter zeker ook toegankelijk voor anderen die eens een vleugje Indië willen opsnuiven.' M. Bremmer in: Amigoe (2-10-1999). '[Harm] deed zijn familie hiervan [een reis naar Indie, China en Japan] gedetailleerd verslag. Als een ware kunstschilder en woordkunstenaar toonde hij hen het rijke palet van kleuren, geuren en smaken van het Verre Oosten. Personen en situaties mat hij af aan gebeurtenissen die in familiekring bekend waren. En alsof dat nog niet genoeg was, sierde hij zijn brieven op met schitterende chetsen en tekeningen en sloot foto's bij. Dit alles maakt de brieven van Harm Kamerlingh Onnes tot bijzondere juwelen die vandaag de dag voor geïnteresseerde letterkundigen, kunst- en cultuurhistorici unieke documenten zijn waarin ze in woord en beeld geïnformeerd over de Indische avondkermis (pasar malem) en bioscopen, het specifieke van Indische, Chinese en Japanse kleding, de zuidoost-Aziatische natuur, Chinese en Japanse technologische ontwikkelingen en de wijze waarop Europeanen in het Verre Oosten woonden, werkten en hun vertier zochten.' A. Zuiderweg in: Literatuur, no.4, 2000. 'Heel bijzonder vond ik De reis van Harm Kamerlingh Onnes. Brieven uit de Oost, 1922-1923. Het is het enige boek uit deze reeks dat ook in literair opzicht iets voorstelt, want de brieven zijn heel beeldend geschreven met oog voor het saillante detail. Ze zijn bovendien prachtig geillustreerd met pentekeningetjes, aquarellen en foto's van de jonge kunstschilder-schrijver zelf. [...] In levendige brieven aan zijn ouders doet de auteur verslag van zijn dagelijkse belevenissen en waarnemingen, bijna als in een dagboek en ook met de eigenaardigheden daarvan als het weglaten van het subject, van het voegwoord "dat" en "er".' H.J. Boukema in: Neerlandica Extra Muros 39/1, 2001. 'Van deze brieven heeft de historicus Buiskool een prachtige handelsuitgave verzorgd, die de moeite van het lezen ten volle waard is. De brieven zijn levendig, voortreffelijk geschreven, raak van typering en observatie, en voorzien van bijzonder mooie tekeningen van de auteur. [...] Buiskool heeft de brieven voortreffelijk bezorgd. De tekst is uitvoerig geannoteerd, op twee manieren. Personen, begrippen, woorden en situaties worden beknopt maar duidelijk toegelicht onder aan de bladzijde. Achterin het boek vindt de lezer nog eens 35 bladzijden uitvoerige annotatie over plaatsen, hotels, personen en gebeurtenissen, met citaten uit werk van andre reizigers of schrijvers.' J.A. de Moor in: Tijdschrift voor Zeegeschiedenis, jrg. 20/1, 2001. 'Buiskool heeft met deze uitgave menigeen een groot plezier gedaan. De afwijkende wijze van annotatiegebruik zij hem vergeven. Hij heeft een fraai uitgegeven werk geproduceerd dat een uitstekende introductie vormt voor degenen die ooit een reis in het Verre Oosten willen maken, maar ook voor hen die vanuit de leunstoel reizen. Voor de generaties (Indische) Nederlanders, die deze tijd alleen uit de overlevering kennen, zal het boek eveneens interessant zijn. Voor de creatieve geschiedenisdocent kan dit boek aardig materiaal leveren met voorbeelden over de Westerse kijk op Aziaten, de vanzelfsprekende superioriteit van de blanke kolonisator en de koloniale samenleving.' Ron Stevens in: Kleio 42 (2001) nr. 1.

Vergelijkbare titels:
Patriotse Illusies in Amsterdam en Harderwijk

Patriotse Illusies in...

W. Christiaens en M. Evers
€ 26,-
'Ik heb het groote doel mijner Aardsche bestemming bereikt'

'Ik heb het groote...

Marten Martens
€ 19,-
Vier brieven over het gezantschap naar Turkije

Vier brieven over het...

Ogier Ghiselin van Boesbeeck en Augerius Gislenius Busbequius
€ 47,-
Buyten gaets

Buyten gaets

Aernout van Overbeke
€ 13,-
Driehonderd brieven over muziek van, aan en rond Constantijn Huygens

Driehonderd brieven...

Rudolf Rasch
€ 95,-
  • Uitgeverij Verloren
  • Torenlaan 25
  • 1211 JA
  • Hilversum
  • T: 035-6859856
  • F: 035-6836557
  • E: bestel@verloren.nl